Erken boşalma

Erken Boşalmanın Hipnozla Tedavisi-2

Posted on: 20 Tem 2009

Temel oto-hipnoz 5 evreden oluşur:
1. Evre: Doğal ritmik solunuma geçmek.
2. Evre: Vücudun rahatlaması ve gevşemesi.
3. Evre: Olumlu hayal kurmaya başlamak.
4. Evre: Oto-telkin vermek.
5. Evre: Geri dönüş.

Doğal ritmik solunum, vücudun kendi solunum ritmini bulmasıdır. Derin derin nefes almak için, kişinin kendini zorlamasına gerek yoktur. Sadece, kişi kendini uyuyan bir bebeğin rahatlığı ve sükunetiyle nefes almaya bırakmalıdır. Fizyolojik olarak, doğal ritmik solunum, vücudun gevşemiş bir durumda kalmasına yardım ederek, sempatik sinir sistemi fonksiyonlarını azaltır. Sinir sisteminizin sempatik bölümü, vücudunuzun kendi normal kapasitesinin üstünde zorlanmasından sorumludur. Stres veya tehlike zamanlarında, tehlikeyi karşılaması gereken bütün organlar aktive edilir. Sempatik sistem kalp hızını artırır, her vuruşta daha fazla kan pompalanmasına sebep olur. Göz bebekleri genişletir, görme duyarlılığını artırır. İlave adrenalin yapılır ve bu da, karaciğeri daha fazla glikoz üretmesi için uyarır. Stresi karşılamak için ihtiyaç duyulmayan organlara (mide gibi) giden kan azaltılır. Buna, tehlikeye cevap olarak, vücudun savaşması veya kaçması denir, çünkü, vücut tehlikeyle yüz yüze gelme veya ondan kaçma yoluyla hayatta kalmanın yolunu arar. Bu savaşma veya kaçma durumunda kalma, vücudun yıpranmasına ve hırpalanmasına yol açar. Doğal ritmik solunum, vücudunuzu rahatlatmaya yardım etmek ve normal fonksiyonuna geri döndürmek için bir yoldur. Sürekli ve düzenli solunum yoluyla, sempatik sinir sisteminin rahatlatılması psikolojik faydalar sağlar. Rahatlık hissini artırır, sinirliliği yatıştırır, düşünce mekaniğinde huzur yaratır ve iyilik hissini uyandırır. Basitçe doğal ritmik solunum, parasempatik sinir sistemini aktive ederek bütün vücudun stresten uzak fonksiyonunu sağlar. Bu solunum tipinin faydalarını, modern bilim adamları gibi, eski yoga filozofları da biliyorlardı. Doğal ritmik solunum, fiziki aktiviteden uzaklaşmanıza izin verir, böylece zihni hipnotik tecrübe için hazırlar.

Doğal solunum yoluyla eş zamanlı olarak, kas gerginliğini azaltmak ve sempatik sinir sistemi aktivitesini yavaşlatmak çok önemlidir. Yavaşlamış bir solunum hızı, yüz kaslarının gevşemesi, letarjik bir vücut postürü ve bilekten hafifçe kaldırıldığı zaman elde ve parmaklarda balmumu yumuşaklığı oluşması gerekir. Bu durum bir içecek alma, televizyon seyretme veya sigara içme gibi yalancı gevşeme adı verilen daha suni vasıtalardan farklıdır.
Aklın kontrolü kişinin kendi elindedir. Onu kullanarak, analiz ve değerlendirme yapabilir, olaylara objektif gözle bakabilir. Tecrübe edebilir, yeniden yaşayabilir, kafasında canlandırabilir. Erken boşalmada uyguladığımız hipnoterapinin en önemli noktası olumlu hayal kurma ve hayal gücünün olumlu zihinsel tabloları yaratmak için esnek biçimde kullanılmasıdır. Olumlu hayal kurma gerçekleştiği zaman, zihni ve vücudu tam olarak etkiler. Uygun olarak gerçekleştirilirse böyle hayaller, bütün hisleri etkileyecek kadar canlı ve gerçektirler, kişi zihindeki imajları koklayabilir, işitebilir, tadına bakabilir ve hissedebilir. Bu nasıl başarılır? Birinci basamak vücudun tam olarak gevşemesini temin etmektir, öyle ki zihin böyle hayalleri kurmak için serbest kalacaktır. Temel oto-hipnozun doğal ritmik solunum ve vücut gevşemesi fazlarının sebebi budur. Daha sonra duyusal hatırlama yoluyla canlı olarak hayal kurabilir. Yaşamış bir duygu, her zaman hatırlanabilir ve hatırlama yoluyla hissedildiği zaman o duygunun yeniden yaşanabilir. Farzedin ki kendinizin plajda dinlenirken hayal ediyorsunuz. Kafanızda tuzun kokusunu canlandırabilirsiniz.

Hipnoz altındaki oto telkinler, kişinin hayatında, tutum alma, düşünme, hissetme veya cevap verme yolunu değiştirmeye yöneliktir.
Geri dönüş, zihnin, hipnotik durumdan gerçeğe geri dönmesidir. Geri dönüş, kişinin zihni karışmadan tedrici olarak ve sakin bir şekilde her zamanki dünyaya geri dönmesidir. Geri dönüş yoluyla, kişi hipnotik durumdan sakin, dinlenmiş ve rahatlamış olarak çıkar.

Kaynak: http://www.drcemkece.com

Etiketler:

1 Response to "Erken Boşalmanın Hipnozla Tedavisi-2"

İşe yarar gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Geciktirici

İstatistikler

  • 89,502 kişi ziyaret etti.

Takvim

Temmuz 2009
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
%d blogcu bunu beğendi: